Nevzat Süer Anısına

Nevzat Süer min
gsb logo 2019
guris
miraj
banner_isbank
tsf logo_2015
Türkiye Satranç Şampiyonası'nda 1. Tur Sona Erdi
8ac8b7a6-f459-4ac6-a1db-ef35341fddc22019 Türkiye Satranç Şampiyonası bugün oynanan 1. tur ile başladı. İlginç mücadelelere sahne olan turda 3 masada seribaşı sporcular galibiyete uzanırken IM Deniz Özen güçlü rakibi GM Mustafa Yılmaz’a karşı siyah taşlarla masadan beraberlikle ayrılmayı başardı. Genç sporcumuz FM Volkan Sevgi ise tecrübeli rakibi GM Kıvanç Haznedaroğlu ile berabere kaldı.
 Türkiye Gençler Şampiyonu olarak turnuvaya katılma hakkı kazanan Can Alp Cansun, ilk maçta tecrübeli sporcu IM Mert Yılmazyerli ile karşılaştı. Sicilya savunmasının Najdorf devamyoluna karşı Fe2, kısa rok ve f4’lü bir sistem tercih eden Cansun, oyunortasında rakibinin vezir kanadı inisiyatifine aynı etkide cevap veremedi ve masadan galibiyetle ayrılan taraf IM Yılmazyerli oldu. Galibiyete uzanan bir diğer seribaşı da GM Vahap Şanal oldu. FM Kayra Kamer’in seçtiği dört at açılışında yapılan değişimlerin ardından GM Şanal siyah taşlarla elde ettiği mikroskopik yapısal avantajını teknik oynadığı bir oyunsonu ile galibiyete çevirdi. Şampiyonanın 1 numaralı seribaşı GM Mustafa Yılmaz, IM Deniz Özen’in ortaya koyduğu çetin savunmayı geçmeyi başaramadı. Oyunun 24. hamlesine kadar biriktirdiği avantajı rakibinin 25…Ad3+ hamlesine izin vererek kaybeden GM Yılmaz masadan beraberlikle ayrıldı.
Günün en uzun maçlarından biri de FM Volkan Sevgi – GM Kıvanç Haznedaroğlu maçı oldu. Güçlü rakibi karşısında oyunsonuna avantajlı bir şekilde giren FM Sevgi bu avantajını sonuca çevirmeye çalışsa da tecrübeli rakibi GM Haznedaroğlu konumu çok güzel bir şekilde savunda ve maç beraberlik ile sonuçlandı. 96 jenerasyonunun iki yetenekli isminin mücadelesinde ise gülen taraf IM Ege Köksal oldu. Oyunun erken safhasında rakibi CM Atilla Köksal Yüksel’in siyah taşlarla eşitliği yakalamasına ve hatta inisiyatifi ele geçirmesine izin veren Köksal kritik bir konumda rakibinin hatasını değerlendirerek taşları geri püskürtmeyi ve oyunsonuna avantajlı girmeyi bildi. Bu üstünlüğünü de 20 hamlede galibiyete çevirerek ilk turu kayıpsız atlattı.
Şampiyonanın 2. turu IM Can Arduman’ın canlı yayın ve analizleri ile yarın saat 15.00’te başlayacak.
Canlı yayın sırasında oyunlara ilişkin soru sormak ya da yorumlarını paylaşmak isteyen satrançseverler, #TR2019 etiketi ile Türkiye Satranç Federasyonu resmi Twitter hesabına (@TurkishChess) tweet atarak ya da resmi Facebook sayfasında ilgili gönderinin altına yorum yazarak bu heyecana ortak olabilirler.
Haber: Mert Tırak

 
Turkish Chess Federation © 2016